Každý měsíc daruji 5% mých výdělků útulku Handipet

30 Sep 2015

Proč schovávání se za maskami škodí

0 Comment

Pročpak nechcete či nedokážete sami sobě přiznat, že vás něco trápí? Proč svoje trápení nechcete či nedokážete dát najevo sobě či druhým? Říkali vám rodiče, že se nesluší druhé “obtěžovat„ se svými problémy? Nebo vám vštěpovali, že svými pocity dáváte najevo slabost? Nebo se obáváte, že se vaše důvěra obrátí proti vám? Máte plné právo říkat, co si myslíte a jak se cítíte. Skrývat se za maskou je velmi náročné, stojí vás to mnoho energie. Vy nejste maska – vy jste jedinečná bytost! Jednou ze zásad sebelásky je být k sobě upřímný. Nebojte se upřímně si přiznat cokoli, co vás trápí. Není normální cítit se špatně. NORMÁLNÍ JE CÍTIT SE ŠŤASTNĚ ! Zamyslete se nad tím, jak byste si svůj život představovali a naciťujte se do tohoto pocitu. Stačí přitom pouze obecná představa, že máte skvělou práci, úžasného partnera, že jste zdrávi… Jak to bude podrobně už vesmír zařídí. Věřte, že i vy máte právo na štěstí a zdraví! Vyplačte se ze svého napětí. Vymalujte ho a pak spalte v ohni. Nebojte se nahlédnout do svého nitra, i když to bolí. Pokud na vás druhý pozná, že nejste v pořádku, nemusíte se nutně svěřovat.

Máte plné právo říci: “Nechci se o tom bavit!“ pokud tento člověk nemá vaši důvěru. Pokud prožijete cokoli, díky čemu se nebudete cítit dobře, uvědomte si, co nebylo “podle vašeho scénáře“ a prociťte situaci podle toho, jak to chcete vy. „Navštěvujte“ svoji duši. Naučte se jí ptát na radu. Zcela se ztište, uvolněte se, představte si, že svoji mysl ztišujete jako ubíráte na hlasitosti televizi. S každým výdechem se víc a víc nořte do svého kouzelného nitra. Nebojte se. Právě ve svém nitru naleznete sami sebe. Svoji nádhernou jedinečnost. Buďte upřímně sami sebou. Neskrývejte se za toho, kým nejste. Jedině duševní čistota vás ochrání před zbytečnými stresy, které pramení z přetvářky. Nepochybujte o sobě. Nebojte se, že svoji upřímností přijdete o toho, kdo je pro vás důležitý. Ten, kdo patří do vašeho života, v něm zůstane. Odpadne pouze ten, kdo v něm nemá co dělat a s kým vám tudíž ani není dobře. Svoji maskou vytváříte pouze pseudovztahy – nikoli čisté a upřímné vztahy. Vábíte do svého života stres, faleš, zbytečné problémy. Tím, že si uvědomíte svou duši v jejím pravém světle přivoláte do života uvolnění, skutečné přátele, zdraví, úspěchy.

Zdá se vám to neuvěřitelné? Zkuste to a uvěříte! Úzkosti jsou všudypřítomné Úzkosti pramení z různých zážitků, jakkoli spojených s energií obav. Obvykle jsou s vámi stále, aniž byste si je uvědomovali, protože jste si na ně vytvořili závislost. Nejsou ale pro váš život, pro vaše zdraví prospěšné. Omezují vás, odčerpávají energii, odnímají nadšení. Jste takřka stále sevření, napjatí, podvědomě se obáváte něčeho špatného, přitom nevíte čeho. Zavřete oči a prozkoumejte své tělo. Uvědomte si, kde cítíte napětí. Zeptejte se svého nitra, čeho se obáváte (obavy bývají nejčastější emoce). Ačkoli klasická psychologie považuje úzkosti za nepojmenovatelné obavy, vaše mysl přesto zná odpověď vždy! Zeptejte se: “Čeho se obávám?“ Pokud nepřijde odpověď, řekněte si: “Kdybych věděl/a čeho se obávám, co by to bylo?“ Vytvoříte si tak jistý odstup a odpověď přijde.

Napište si svoje obavy a jednu po druhé ji zpracujte tak, že se zamyslíte nad jejím opodstatněním. Přijdete na to, že důvod k obavě není, ať je jakákoli. Pokud pociťujete obavu, znamená to, že si ve svém podvědomí vybavujete nějakou dřívější negativní zkušenost související s danou situací. ZKUSTE SE NA DANOU ZÁLEŽITOST DÍVAT TAK, JAKO BYSTE JI PROŽÍVALI POPRVÉ V ŽIVOTĚ. VÍTEJTE JI jako příležitost se něco nového naučit, něco nového zkusit. Naučte se nadšeně vítat každý nový den. Ráno, když se probudíte, si řekněte: „Dneska mě čeká krásný a úspěšný den!“ Připomeňte si tuto větu pokaždé, když budete mít pocit, že se něco kazí.

Říkejte si co nejčastěji:

  1. “Cítím klid, jsem v bezpečí.“ Naučte se uvolňovat svoje fyzické napětí. Na pár sekund co největší silou zatněte všechny svaly v těle – i na obličeji.
  2. S výdechem je povolte a uvědomte si rozdíl mezi napjatými a uvolněnými svaly. Když uvolníte fyzické napětí, uvolníte
  3. současně i napětí psychické.
  4. Naučte se „zastavovat se“ na chvíli a všímat si svého napětí.
  5. Jakmile si ho uvědomíte, uvolněte se, prodýchejte. Stahujte ramena dolů a hlavu vytahujte nahoru, protože úzkost se
  6. vám nejdříve „usadí“ na přechodu mezi krční a hrudní páteří.
  7. Komunikujte se svým tělem. Místo tablet uvolňujících stres či zaťaté svaly vyšlete do těchto oblastí pocit tepla, pohlaďte
  8. svá bolavá místa – fyzicky či mentálně.
  9. Naučte se svému tělu omlouvat za to, jak mu svým napětím ubližujete.
[top]